» Ботанічний сад сьогодні

Позашкільний навчальний заклад "Дитячий парк "Запорізький міський ботанічний сад"" Запорізької міської ради Запорізької області (далі ПНЗ "ДП "ЗМБС"") – профільний позашкільний навчально-виховний заклад.

 

Структура та органи управління закладом

Органом управління ПНЗ «ДП«ЗМБС»» є департамент освіти і науки Запорізької міської ради відповідно до повноважень, визначених Положенням про департамент освіти і науки Запорізької міської ради. 

Безпосереднє керівництво закладом здійснюється його директором.

 

Мета діяльності ПНЗ "ДП "ЗМБС"": забезпечення реалізації права громадян на здобуття позашкільної освіти, забезпечення компетентного навчання та виховання учнівської молоді, формування екологічно грамотного суспільства, забезпечення профорієнтаційної спрямованості навчально-виховного процесу.


 

Спрямованість діяльності ПНЗ "ДП "ЗМБС"": формування та розвиток екологічної культури дітей та учнівської молоді, формування та розвиток інтелектуальних і творчих здібностей вихованців, виховання життєво-компетентної, творчої особистості, здатної успішно самореалізуватися в соціумі як Громадянин, Сім’янин, Професіонал, носій Культури.

 

Однією з особистостей отримання позашкільної освіти у ПНЗ "ДП "ЗМБС"" є її спрямованість на вирішення однієї з головних в системі профільного навчання і до профільної підготовки проблем соціальної інтеграції та професійного самовизначення учнів.

Навчання в гуртках, клубах, студіях та творчих об’єднаннях ПНЗ "ДП "ЗМБС"" створює умови для прояву ініціативи, самостійності лідерських якостей, вміння працювати в колективі й враховувати інтерес ровесників, розкривати свої потенціальні здібності і реалізувати їх. Це сприятиме кращій підготовці учнів до реального життя в суспільстві та досягти поставленої мети.

Відповідно до статті 16 Закону України "Про позашкільну освіту"навчально-виховний процес та програмне забезпечення у Запорізькому міському дитячому ботанічному саду здійснюється за типовими та адаптованими навчальними програмами.

Навчальна програма з позашкільної освіти – це нормативний документ, що визначає мету, завдання, зміст, обсяг, порядок, способи організації навчально-виховної діяльності та вимоги до її результатів.

За типовими навчальними програми з позашкільної освіти затвердженими наказами Міністерства освіти і науки України та вказаними в переліку типових програм з позашкільної освіти Інституту інноваційних технологій і змісту освіти, у 2019-2020 н.р. працюватимуть 23 гуртка та творчих об’єднань закладу, що становить 81 %. 4 гуртки, клуби, творчі об’єднання працюватимуть за затвердженими адаптованими навчальними програмами, відповідно 19% .

 

Напрями діяльності ПНЗ "ДП "ЗМБС"" у 2019-2020 н.р.:

У 2019-2020 навчальному році ПНЗ "ДП "ЗМБС"" працюватиме за трьома напрямами позашкільної освіти: еколого-натуралістичний, художньо-естетичний та соціально-реабілітаційний.

 


 Правила прийому вихованців:

 

    Наповнюваність гуртків встановлюється директором ПНЗ «ДП«ЗМБС»» залежно від навчальних планів, програм та можливостей організації навчально-виховного процесу, рівня майстерності вихованців  і становить, як правило, 10-15 дітей.

    Прийом до гуртків ПНЗ «ДП«ЗМБС»» може здійснюватися протягом навчального року (в міру закінчення комплектування гуртків) за бажанням вихованців і за згодою батьків або осіб, які їх замінюють, на безконкурсній основі.

Прийом вихованців до ПНЗ «ДП«ЗМБС»» здійснюється на підставі заяви батьків або осіб, які їх замінюють.

    До ПНЗ «ДП«ЗМБС»» зараховуються вихованці, як правило, віком від 5 до 21 років.


Фактична кількість вихованців закладу на 2019-2020 навчальний рік становить 800 учнів (23 гуртка)

 

 

Мова освітнього процесу - українська.


 

Рівні навчання в гуртках та творчих об’єднаннях ПНЗ "ДП "ЗМБС""


Гуртки та творчі об’єднання закладу всіх напрямів навчання класифікуються за трьома рівнями навчання: початковий, основний та вищий.

 Початковий рівень - гуртки та творчі об'єднання загальнорозвиваючого спрямування, що сприяють виявленню здібностей, обдарувань вихованців або розвитку їх інтересу до творчої діяльності.

 Основний рівень - гуртки та творчі об'єднання, які розвивають стійкі інтереси вихованців дають їм знання, практичні уміння і навички, задовольняють потреби у професійній орієнтації.

 Вищий рівень - гуртки та творчі об'єднання за інтересами для здібних і обдарованих вихованців. 
Гуртки та творчі об’єднання працюють за принципом наступності від одного рівня до іншого, а також гуртки діють як самостійні структури певного рівня.
Всі гуртки та творчі об’єднання у ПНЗ "ДП "ЗМБС"" класифікуються відповідно напрямів діяльності та рівнів навчання.
 
Сучасний ботанічний сад


Запорізький міський дитячій ботанічний сад єдиний в Україні і в СНД. Він є державною, бюджетною, неприбутковою позашкільною установою, що підпорядковується Міському управлінню освіти і науки Запорізької міської ради. З 1971 року ботанічний сад оголошений парком-пам’яткою садово-паркового мистецтва і входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання світової системи природних ресурсів. В 1992 році Запорізький міський дитячій ботанічний сад вступив до асоціації ботанічних садів України.

В плані екологічної та природоохоронної роботи, збереження, поповнення колекції рослин Запорізький ботанічний сад співпрацює з усіма 37 ботанічними садами і дендропарками України, це і національний ботанічний сад НАН України ім. Гришка, Донецький ботанічний сад, Криворізький ботанічний сад, Львівський лісотехнічний ботанічний сад, Полтавський ботанічний сад, дендропарк «Софіївка», дендропарк «Тростянець», Карадазький природний заповідник м. Феодосії та інші.

Ще з 1963 року Запорізький міський дитячій ботанічний сад почав співпрацювати з вченими Нікитського ботанічного саду. Частина дослідів, які проводилися на території Запорізького саду були за завданням вчених науково-дослідних установ і ботанічних садів інших міст.

Так за завданням, зав. Відділом троянд Нікитського ботанічного сада, В.М.Клименко вивчалися сорти троянд, способи їх вегетативного розмноження. Вчений із степового відділу Нікитського ботанічного саду, Ярошенко Б.О. дав теми по вивченню стимуляторів росту при живцюванні бузку, чубушника та інш.

Активна робота ведеться також з ботанічними садами близького та далекого зарубіжжя. Ботанічні сади країн Прибалтики : ботанічний сад Естонії м. Талін, ботанічний сад Латвії м. Рига, ботанічний сад Литви м. Каунас. Ботанічні сади Росії : ботанічний сад Петрозаводського державного університету, Полярно – альпійський ботанічний сад м. Мурманськ, ботанічний сад ім. Вавілова, ботанічний сад ім. Комарова м. Санкт – Петербург, ботанічний сад ім. Цицина м. Москва, Південно – сибірський ботанічний сад м. Барнаул, насіннєва лабораторія БІН, РАН м. Санкт – Петербург та інші. Ботанічні сади Казахстану, Центральний ботанічний сад Грузії, Іспанії (м. Барселона), Італії, Англії, Австралії. Налагоджені контакти з Міжнародною асоціацією ботанічних садів.

Вже 20 років Запорізький міський дитячий ботанічний сад очолює Тамара Іванівна Єрьоміна – людина доброзичлива, чуйна, цілеспрямована і наполеглива, вона обожнює дітей і радо допомагає тим хто потребує допомоги. Тамара Іванівна вступає до благодійного дитячого фонду «Дітям Запоріжжя», є лауреатом районного конкурсу «Людина року – 2007» в номінації «За розвиток культури та створення духовних цінностей», відмінником освіти України, заслуженим працівником освіти України, занесена на району Дошку Пошани за вагомий внесок у соціально-економічний та культурний розвиток району, має нагороду за активну благодійницьку роботу в вирішенні екологічних, гуманітарних питань запорізького обласного громадського об’єднання «Союз Чорнобиль» серед дітей постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, приймала участь у VI та VII обласному конкурсі «Господиня свого краю». І, мабуть, немає в світі людини більш закоханої в свою справу, людини, яка займає весь свій час вирішенням проблем ботанічного саду і всі свої сили віддає щоб зробити його квітучим, особливим і відомим на весь світ.

За роки керівництва Тамари Іванівни відбулися вагомі зміни. Запорізький міський дитячий ботанічний сад став переможцем за підсумками 2005 року в районному етапі Всеукраїнського конкурсу «Кращий роботодавець року», лауреатом міського етапу Всеукраїнського конкурсу на звання «Кращий роботодавець 2006 року – для інвалідів». Заклад почав активно співпрацювати з засобами масової інформації: Запорізькою незалежною телерадіокомпанією «ТВ- 5», закритим акціонерним товариством ТРК «Алекс», державною телекомпанією «Запоріжжя»; газетами : «Наш город», «Верже», «Суббота», «Горожанин», щотижневою газетою «Миг», «Запорізька правда», «Запорізька Січ», «Индустриальное Запорожье», «Комсомольская правда», «Наше время», Запорізьким обласним щотижневиком «Мрія», інформаційно-аналітичним щотижневиком «Улица Заречная», «Остров Свободы», щотижневою газетою «Іскра» та «Горожанинъ»; радіокомпаніями : «Ностальжи», «Великий луг». Завдяки цьому мешканці міста отримали можливість, слухаючи радіо або дивлячись телевізор, дізнаватися про події, що відбуваються в дитячому ботанічному саду. Таким чином, заклад став настільки відомим, що навіть зупинка транспорту «Чарівна» була перейменована на «Ботанічний сад».

Т.І. Єрьоміна постійно дбає про зміцнення матеріальної бази ботанічного саду та його фінансово-економічне забезпечення. Завдяки її професійному керівництву заклад завжди отримував кошти на все необхідне. За останні роки відбулася майже повна реконструкція ботанічного саду: капітальний ремонт опалення і водопостачання тепличного комплексу, ремонт теплиць, були оновленні асфальтні доріжки, проведено ремонт навчальних класів та адміністративного комплексу, відкрито дві нові теплиці «Розарій» і «Лимонарій».

У вересні 2003 р. колектив Запорізького міського дитячого ботанічного саду, на чолі з Єрьоміною Т.І., виступив організатором Чергової Сесії Ради ботанічних садів України (Міжнародної наукової конференції) на тему «Роль ботанічних садів та дендропарків в науково-просвітницькій діяльності та інтродукції рослин». На Сесії Ради було відмічено надзвичайно великий вклад Запорізького міського дитячого ботанічного саду в розвиток просвітницької ботаніко-екологічної діяльності. Досвід Запорізького ботанічного саду настільки вразив представників інших ботанічних садів та дендропарків України, що його було рекомендовано використовувати при створенні подібних закладів у інших регіонах нашої держави. Вперше в історії ботанічного саду в 2003 р. під керівництвом Тамари Іванівни було видано «Каталог рослин Запорізького міського дитячого ботанічного саду».

Продовжуючи добру традицію у травні 2008 року Запорізький міський дитячий ботанічний сад організував Міжнародну наукову конференцію «Рослини в оптимізації довкілля», присвячену 50-ти річчю закладу. На конференції були присутні науковці не тільки з ботанічних закладів України, але й з Росії, Голландії, Ізраїлю, Казахстану, Білорусії. Участь прийняли більше 100 осіб з різноманітних організацій, а також представники місцевого самоврядування, Міністерства освіти і науки України. Роботи конференції були опубліковані та видані у науково-практичному збірнику «Запорізький медичний журнал». Також був виданий оновлений «Каталог рослин Запорізького міського дитячого ботанічного саду», який є підсумком 50- річної інтродукційної роботи співробітників закладу. В каталозі подано список рослин, які вирощуються в колекціях ботанічного саду. Він містить 2594 назви таксонів: видів, різновидів, форм і сортів із зазначенням структурних підрозділів, в яких вони знаходяться.

Давно вже підтримує Запорізький міський дитячий ботанічний сад Євген Григорович Карташов. Його допомога завжди доречна і вагома, завдяки їй наш заклад став таким яскравим і привабливим. Виступаючи на відкриті Міжнародної наукової конференції Євген Григорович поставив дитячий ботанічний сад на один рівень з такими символами Запоріжжя як о.Хортиця, ДніпроГЕС, центральний проспект та відомі на весь світ промислові гіганти «Запоріжсталь», «Мотор Січ» та інші. А під час благодійного телемарафону «Все краще дітям» голова Запорізької міської ради зробив найбільший подарунок для Запорізького міського дитячого ботанічного саду – один мільйон гривен. Євген Григорович завірив усіх присутніх, що бере Запорізький міський дитячий ботанічний сад під своє опікування і профінансує реконструкцію закладу, яка запланована з 2009 по 2020 рік.

Запорізькому міському дитячому ботанічному саду пощастило з місцезнаходженням. Він розміщений у чудовому районі, який називається Шевченківський, на честь видатного українського поета Тараса Григоровича Шевченка. 


Вже тривалий час Запорізький міський дитячий ботанічний сад співпрацює зі школами Шевченківського району, Шевченківським центром зайнятості, ПК «Хортицький», Обласним шкільним дитячим психоневрологічним санаторієм. Все це сприяє розвитку і розширенню нашого закладу.

Тамара Іванівна активно підтримує впровадження інноваційних технологій з напрямків екологічного та естетичного розвитку вихованців та природоохоронній роботі. Вона прагне як найближче ознайомити людей з Запорізьким ботанічним садом – цим куточком природи, щоб виховати в них турботу про навколишнє середовище.

Підтримуючи дієві стосунки зі школами, Запорізький міський дитячий ботанічний сад успішно здійснює пропаганду екологічних знань, проведення екологічних та натуралістичних вечорів, свят, місячників охорони оточуючого середовища. Так, вже традиційним стало проведення екологічних акцій із залученням юннатів ЗМДБС та учнів шкіл м.Запоріжжя на День довкілля, День землі, свято Зустрічі птахів, гуртківці разом з педагогами приймають активну участь у обласних та міських природоохоронних акціях: «Зелений німб України», «Допоможемо птахам», «Нове життя малим річкам», «Мій рідний край - моя Земля», «До чистих джерел», «Посади дерево», «Зелений паросток майбутнього», «Юний дослідник». Ботанічний сад проводить організацію спільного екологічного виховання із ЗОШ №60. Проводиться активна співпраця і з учнями ЗОШ №12, №42, №43. Щорічно в ботанічному саду проходять природничу практику близько 1000 учнів цих шкіл. Пропаганда екологічного виховання та природоохоронної роботи ведеться і на екологічних стежках. До роботи залучаються не тільки юннати ЗМДБС, а й вихованці ПК «Хортицький» та школи естетичного виховання та моделінгу «Максимум».

Ботанічний сад надає допомогу школам в залученні дітей до суспільно-корисної праці по благоустрою і обладнанню території саду, шкільних навчально-дослідницьких ділянок, скверів і вулиць, дворів та дитячих майданчиків. Залучає учнів до охорони природи, надає допомогу в організації роботи «зелених патрулів» і разом зі школами проводить місячник лісу і саду, організовує конкурси, приймає участь в оглядах і сезонних виставках квітів.

На протязі всього року діти активно допомагають прибирати теплиці і територію саду, поливають клумби, садять і доглядають дерева і квіти, збирають насіння та інше.

Запорізькій міський дитячий ботанічний сад проводить семінарські заняття, практикуми, надає методичну допомогу вчителям біології, географії, організаторам позакласної та позашкільної роботи, вихователям продовженого дня по різним питанням організації дитячого дозвілля, використанню вільного часу школярів.

Запорізький міський дитячий ботанічний сад веде наукову роботу з міськими навчальними закладами: біологічним факультетом Запорізького національного університету, кафедрою фармакогнозії Запорізького державного медичного університету, медичним училищем, Запорізькою філією Ногайського державного агротехнічного технікуму, Запорізькою державною індустріальною академією,ліцеєм «Сервіс».

На базі закладу студенти збагачують свої знання про різноманітність світових природних ресурсів, переконуються, як впливає різне поєднання екологічних факторів на рослини. Студенти медичного університету та училища проходять фармакогностичну практику; студенти агротехнічного технікуму та ліцеїсти «Сервісу» - виробничу та переддипломну практику. Студенти кафедри садово-паркового господарства та генетики рослин національного університету виконують курсові, бакалаврські та дипломні роботи.

На протязі кількох років вчені Запорізького національного університету зі студентами проводять на території ботанічного саду дослідження по вивчанню морозостійкості декоративних кущів родин : Rosaceae (Spirea L., Cotoneaster Medik.), Caprifoliaceae (Lonicera L., Weigela Thund.), Berberidaceae (Berberis L., Mahonia Nutt.). Ці декоративні види представляють собою гарний матеріал для здійснення декоративно-художніх композицій в садах і парках міста.

Дружні і теплі стосунки пов’язують ботанічний сад і Запорізький державний медичний університет. Запорізький державний медичний університет, вперше в історії ботанічних садів, зробив відеозапис наукової конференції 2008 року, яка відбулася на його базі, і розіслав запис усім учасникам.

Для студентів медичного університету, які вивчають ботаніку і фармакогнозію, ботанічний сад – це чудова база для практики. Майбутні технологи парфумерно-косметичних засобів теж проходять практику в ботанічному саду. Надалі рослини саду планується використовувати для створення косметики і парфумерії на місцевому рівні.

Ботанічний сад не лише надає освітні та виховні послуги школярам і студентам, але й бере активну участь в програмах соціального захисту населення. Для цього з Шевченківським районним центром зайнятості в м. Запоріжжя продовжено дію угоди «Про спільну діяльність в організації оплачувальних громадських робіт по догляду за рослинами в заповідній зоні».

Одним з основних напрямків роботи нашого закладу є робота з рідкісними та зникаючими рослинами, проводиться робота по створенню і поповненню колекцій та резервного фонду таких рослин. Відбувається створення банку насіння рідкісних і зникаючих видів аборигенної флори. Особливе значення надається їх поверненню в місця природного мешкання шляхом створення штучних популяцій в природі.

Ведеться робота по обміну репродуктивним рослинним матеріалом з різних природно-кліматичних зон. Вивчаються біологічні особливості цих рослин у нових для них умовах, розробляються основи агротехніки їх вирощування і розмноження. Проходять теоретичні та практичні розробки у фітодизайні та ландшафтному проектуванні.

Всі наукові дослідження в Запорізькому міському дитячому ботанічному саду проводяться в наступних відділах:

лабораторія відкритого ґрунту;

відділ закритого ґрунту;

дендрологічний відділ.

Він виступає осередком освіти та популяризації природоохоронних знань. Працівники закладу окрім практично-дослідних робіт займаються науковою роботою. За останній час співробітниками ботанічного саду написано та опубліковано в наукових збірниках багато робіт і тезисів. Результатом роботи Єрьоміної Т.І. стали такі статті: «Рослинне царство землі» надрукована в матеріалах сесії ради ботанічних садів України «Роль ботанічних садів та дендропарків в науково-просвітницькій діяльності та інтродукції рослин», «Роль Запорізького міського дитячого ботанічного саду в озеленені промислового міста» опубліковані в матеріалах Третьої Міжнародної наукової конференції (м. Санкт–Петербург) «Біологічне різноманіття. Інтродукція рослин», «Роль Запорізького міського дитячого ботанічного саду в оптимізації довкілля промислового міста», «Збереження біорізноманіття рідкісних та зникаючих рослин Крима» опубліковані в Запорізькому медичному журналі. Співробітники постійно приймають активну участь у наукових конференціях різного рівня.

Запорізький міський дитячий ботанічний сад постійно проводить благодійні екскурсії. Щорічно сюди приїздять вихованці Матвіївської загальноосвітньої школи-інтернату Вільнянського району Запорізької області, територіальних центрів соціального обслуговування Хортицького, Жовтневого, Орджонікідзовського, Заводського районів, гериотричного стаціонару міської служби соціальної допомоги, а також діти із вадами зору, сироти та діти з малозабезпечених родин Запорізької спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату №5 та Запорізької загальноосвітньої школи-інтернату №3. Постійними гостями Запорізького ботанічного саду стали пенсіонери та ветерани війни заводу ВАТ «Мотор Січ» та підприємства НПК «Іскра».

Сад – місце відпочинку жителів міста і чисельних його гостей. Щодня дитячій ботанічний сад відвідує багато людей. Про їх враження свідчать чисельні записи у книзі відгуків, де залишилися автографи вчених, працівників державних установ, вчителів та учнів, робітників. Багато листів зі словами подяки за теплоту, турботу і уважне ставлення до людей отримує колектив ботанічного саду.