» Ботанічний сад сьогодні

Заклад позашкільної освіти "Дитячий парк "Запорізький міський ботанічний сад"" Запорізької міської ради(далі ЗПО "ДП "ЗМБС"") – заклад позашкільної освіти еколого-натуралістичного профілю.

Структура та органи управління закладом:

Органом управління ЗПО «ДП«ЗМБС»» є департамент освіти і науки Запорізької міської ради відповідно до повноважень, визначених Положенням про департамент освіти і науки Запорізької міської ради.

Безпосереднє керівництво закладом здійснюється його директором.

Мета діяльності ЗПО "ДП "ЗМБС"": навчання і виховання громадян у позаурочний та позанавчальний час; формування екологічної компетентності молоді, екологічного мислення та культури суспільства, забезпечення профорієнтаційної спрямованості освітнього процесу.

Спрямованість діяльності ЗПО "ДП "ЗМБС"": формування та розвиток екологічної культури здобувачів освіти, формування та розвиток інтелектуальних і творчих здібностей вихованців, виховання життєво-компетентної, творчої особистості, здатної успішно самореалізуватися в соціумі як громадянин, професіонал, носій культури та національних традіцій.

Однією з особистостей отримання позашкільної освіти у ЗПО "ДП "ЗМБС"" є її спрямованість на вирішення однієї з головних в системі профільного навчання і до профільної підготовки проблем соціальної інтеграції та професійного самовизначення учнів. Навчання в гуртках, клубах, студіях та творчих об’єднаннях ЗПО "ДП "ЗМБС""створює умови для прояву ініціативи, самостійності лідерських якостей, вміння працювати в колективі й враховувати інтерес ровесників, розкривати свої потенціальні здібності і реалізувати їх. Це сприятиме кращій підготовці учнів до реального життя в суспільстві та досягти поставленої мети.

Відповідно до статті 16 Закону України "Про позашкільну освіту" освітній процес та програмне забезпечення у Запорізькому міському дитячому ботанічному саду здійснюється за типовими навчальними програмами (затвердженими наказами Міністерства освіти і науки України та вказаними в переліку типових програм з позашкільної освіти Інституту інноваційних технологій і змісту освіти) та адаптованими (затвердженими наказом департаменту освіти і науки Запорізької міської ради).

Навчальна програма з позашкільної освіти – це нормативний документ, що визначає мету, завдання, зміст, обсяг, порядок, способи організації навчально-виховної діяльності та вимоги до її результатів.

Напрями діяльності ЗПО "ДП "ЗМБС"" організовуються за трьома напрямами позашкільної освіти: еколого-натуралістичний, художньо-естетичний та соціально-реабілітаційний.

Правила прийому вихованців:

Наповнюваність гуртків встановлюється залежно від навчальних планів, програм та можливостей організації навчально-виховного процесу, відповідно до індивідуальних можливостей, інтересів, нахилів, здібностей вихованців з урахуванням їх віку, з використанням різних організаційних форм роботи і становить, як правило, 10-15 осіб.

Прийом до гуртків ЗПО «ДП«ЗМБС»» здійснюється протягом навчального року (в міру закінчення комплектування груп гуртків) за бажанням вихованців на підставі заяви батьків або осіб, які їх замінюють.

До ЗПО «ДП«ЗМБС»» зараховуються вихованці віком від 5 до 21 років.

Фактична кількість вихованців закладу на 2023-2024 навчальний рік становить 610 учнів (16 гуртка, 37 груп).

Мова освітнього процесу - українська.

Рівні навчання в гуртках та творчих об’єднаннях ЗПО "ДП "ЗМБС"":

Гуртки та творчі об’єднання закладу всіх напрямів навчання класифікуються за трьома рівнями навчання: початковий, основний та вищий.

Початковий рівень- гуртки та творчі об'єднання загальнорозвиваючого спрямування, що сприяють виявленню здібностей, обдарувань вихованців або розвитку їх інтересу до творчої діяльності.

Основний рівень- гуртки та творчі об'єднання, які розвивають стійкі інтереси вихованців дають їм знання, практичні уміння і навички, задовольняють потреби у професійній орієнтації.

Вищий рівень- гуртки та творчі об'єднання за інтересами для здібних і обдарованих вихованців.

Гуртки та творчі об’єднання у ЗПО "ДП "ЗМБС""працюють за принципом наступності від одного рівня до іншого, а також гуртки діють як самостійні структури певного рівня.Взаємодія суспільства з природою - найголовніша умова існування людства. Екологічна освіта і виховання учнів та підлітків на сучасному етапі - невід'ємна частина всієї системи освіти, особливо в умовах воєнного стану – створення екологічно безпечних умов для розвитку дитини


Сучасний ботанічний сад;

Запорізький міський дитячій ботанічний сад єдиний в Україні позашкільний заклад освіти. Він є державною, бюджетною, неприбутковою позашкільною установою, що підпорядковується Міському управлінню освіти і науки Запорізької міської ради. З 1971 року ботанічний сад оголошений парком-пам’яткою садово-паркового мистецтва і входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання світової системи природних ресурсів. В 1992 році Запорізький міський дитячій ботанічний сад вступив до асоціації ботанічних садів України.


 

 

В плані екологічної та природоохоронної роботи, збереження, поповнення колекції рослин Запорізький ботанічний сад співпрацює з усіма 37 ботанічними садами і дендропарками України, це і національний ботанічний сад НАН України ім. Гришка, Донецький ботанічний сад, Криворізький ботанічний сад, Львівський лісотехнічний ботанічний сад, Полтавський ботанічний сад, дендропарк «Софіївка», дендропарк «Тростянець» та інші.


 

 

 

Ще з 1963 року Запорізький міський дитячій ботанічний сад почав співпрацювати з вченими Нікитського ботанічного саду. Частина дослідів, які проводилися на території Запорізького саду були за завданням вчених науково-дослідних установ і ботанічних садів інших міст. Так, наприклад, вивчалися сорти троянд, способи їх вегетативного розмноження, вплив стимуляторів росту при живцюванні бузку, чубушника та інш.

Активна робота ведеться також з ботанічними садами  зарубіжжя. 


 

 

 

Вже понад 20 років Запорізький міський дитячий ботанічний сад очолює Тамара Іванівна Єрьоміна – людина доброзичлива, чуйна, цілеспрямована і наполеглива, вона обожнює дітей і радо допомагає тим хто потребує допомоги. Тамара Іванівна вступає до благодійного дитячого фонду «Дітям Запоріжжя», є лауреатом районного конкурсу «Людина року – 2007» в номінації «За розвиток культури та створення духовних цінностей», відмінником освіти України, заслуженим працівником освіти України, занесена на району Дошку Пошани за вагомий внесок у соціально-економічний та культурний розвиток району, має нагороду за активну благодійницьку роботу в вирішенні екологічних, гуманітарних питань запорізького обласного громадського об’єднання «Союз Чорнобиль» серед дітей постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, приймала участь у VI та VII обласному конкурсі «Господиня свого краю». І, мабуть, немає в світі людини більш закоханої в свою справу, людини, яка займає весь свій час вирішенням проблем ботанічного саду і всі свої сили віддає щоб зробити його квітучим, особливим і відомим на весь світ.

 

Запорізький міський дитячий ботанічний сад став переможцем за підсумками 2005 року в районному етапі Всеукраїнського конкурсу «Кращий роботодавець року», лауреатом міського етапу Всеукраїнського конкурсу на звання «Кращий роботодавець 2006 року – для інвалідів». Заклад почав активно співпрацювати з засобами масової інформації: Запорізькою незалежною телерадіокомпанією «ТВ-5», закритим акціонерним товариством ТРК «Алекс», державною телекомпанією «Запоріжжя»; газетами: «Наш город», «Верже», «Суббота», «Горожанин», щотижневою газетою «Миг», «Запорізька правда», «Запорізька Січ», «Индустриальное Запорожье», «Комсомольская правда», «Наше время», Запорізьким обласним щотижневиком «Мрія», інформаційно-аналітичним щотижневиком «Улица Заречная», «Остров Свободы», щотижневою газетою «Іскра» та «Горожанинъ»; радіокомпаніями : «Ностальжи», «Великий луг». Завдяки цьому мешканці міста отримали можливість, слухаючи радіо або дивлячись телевізор, дізнаватися про події, що відбуваються в дитячому ботанічному саду. Таким чином, заклад став настільки відомим, що навіть зупинка транспорту «Чарівна» була перейменована на «Ботанічний сад».

Єрьоміна Т.І. постійно дбає про зміцнення матеріальної бази ботанічного саду та його фінансово-економічне забезпечення. За останні роки відбулася майже повна реконструкція ботанічного саду: капітальний ремонт опалення і водопостачання тепличного комплексу, ремонт теплиць, були оновленні асфальтні доріжки, проведено ремонт навчальних класів та адміністративного комплексу, відкрито дві нові теплиці «Розарій» і «Лимонарій».

У вересні 2003 р. колектив Запорізького міського дитячого ботанічного саду, на чолі з Єрьоміною Т.І., виступив організатором Чергової Сесії Ради ботанічних садів України (Міжнародної наукової конференції) на тему «Роль ботанічних садів та дендропарків в науково-просвітницькій діяльності та інтродукції рослин». На Сесії Ради було відмічено надзвичайно великий вклад Запорізького міського дитячого ботанічного саду в розвиток просвітницької ботаніко-екологічної діяльності. Досвід Запорізького ботанічного саду настільки вразив представників інших ботанічних садів та дендропарків України, що його досвід було рекомендовано використовувати при створенні подібних закладів у інших регіонах нашої держави. Вперше в історії ботанічного саду в 2003 р. було видано «Каталог рослин Запорізького міського дитячого ботанічного саду». Тамара Іванівна активно підтримує впровадження інноваційних технологій з напрямків екологічного та естетичного розвитку вихованців у природоохоронній роботі, прагне як найближче ознайомити суспільство з Запорізьким ботанічним садом – цим зеленим куточком природи, перлиною Запорізького краю.

Продовжуючи добру традицію у травні 2008 року Запорізький міський дитячий ботанічний сад організував Міжнародну наукову конференцію «Рослини в оптимізації довкілля», присвячену 50-ти річчю закладу. На конференції були присутні науковці не тільки з ботанічних закладів України, але й з Голландії, Ізраїлю, Казахстану. Участь прийняли більше 100 осіб з різноманітних організацій, а також представники місцевого самоврядування, Міністерства освіти і науки України. Роботи конференції були опубліковані та видані у науково-практичному збірнику «Запорізький медичний журнал». Також був виданий оновлений «Каталог рослин Запорізького міського дитячого ботанічного саду», який є підсумком 50 - річної інтродукційної роботи співробітників закладу. В каталозі подано список рослин, які вирощуються в колекціях ботанічного саду. Він містить 2594 назви таксонів: видів, різновидів, форм і сортів із зазначенням структурних підрозділів, в яких вони знаходяться.

 

  

 

У 2019 році на території дендрологічного парку ботанічного саду висаджено 707 вічнозелених рослин, серед яких: самшити, туї західні «Смарагд», сосни гірські «Мугус Мугус» та «Гном» а також такі рідкісні та незвичні рослини як ялівець «Хорстман», ялина «Інверса», псевдосуги на штамбі формовані під кулю, сосни сортів «Watereri» і «Glauca» формовані під бонсай (нівакі). Завдяки реалізації зазначеного заходу значно збільшено колекцію вічнозелених рослин ботанічного саду, озеленена та прикрашена територія центрального входу в дендропарк і територія прилегла до майданчика для діток з інвалідністю, зросла туристична привабливість ботанічного саду.

На території Закладу позашкільної освіти «Дитячий парк «Запорізький міський ботанічний сад» для дітей з інвалідністю розташовано куточок з гойдалками «Я МОЖУ», який обладнано завдяки перемозі у конкурсі соціальних проєктів «Ми – це місто».


 

 

Дивовижними емоційними враженнями наповнює маленьких відвідувачів неймовірно яскрава «Галявина казок». Там чекають на вас добре знайомі казкові персонажі, з якими можна відпочити у дружній атмосфері та сфотографуватися.

Запорізький міський дитячий ботанічний сад постійно підтримують міська влада, депутати, представники бізнесу, волонтери та громадяни небайдужі до екологічного стану та розвитку природної скарбниці нашого міста.

У нашому місті розроблено Концепцію розвитку ЗПО "ДП "ЗМБС" на 2022-2027 роки. Вже проведено ремонтні роботи та реконструкцію старих теплиць і зимового саду, завершено побудову нової сучасної теплиці - оранжереї тропічних рослин. Відвідувачі та гості ботанічного саду вже зараз захоплюються розміром та сучасним виглядом оранжереї, родзинкою якої буде ще й експозиція рослинного світу водного басейну. Надсучасна, одна з найбільших в Україні оранжерея тропічних рослин стане справжнім подарунком для мешканців та гостей Запоріжжя і зможе довго та невпинно дивувати відвідувачів рідкісними представниками рослинного світу з різних материків планети.

 

 

 

Підтримуючи дієві стосунки з закладами освіти міста, Запорізький міський дитячий ботанічний сад успішно здійснює пропаганду екологічних знань, організує проведення екологічних та натуралістичних заходів, акцій, свят, місячників з охорони довкілля, надає допомогу школам у залученні дітей до суспільно-корисної праці щодо благоустрою таі обладнання території дендропарку, теплиць, шкільних навчально-дослідницьких ділянок, надає методичну допомогу педагогам з різних питань організації дитячого дозвілля.

Вже тривалий час Запорізький міський дитячий ботанічний сад співпрацює з закладами освіти Шевченківського та Олександрівського районів, Запорізьким авіаційним коледжем, Запорізьким Національним університетом, кафедрою фармакогнозіїЗапорізького державногомедичного університету, медичним коледжем, Запорізькою філією Ногайського державного агротехнічного технікуму,Запорізькою державною індустріальною академією, ліцеєм «Сервіс» та інш.

На базі ботанічного саду студенти збагачують свої знання про різноманітність світових природних ресурсів, переконуються, як впливає різне поєднання екологічних факторів на рослини. Студенти медичного університету та училища проходять фармакогностичну практику; студенти агротехнічного технікуму та ліцеїсти «Сервісу» - виробничу та переддипломну практику. Студенти кафедри садово-паркового господарства та генетики рослин національного університету виконують курсові, бакалаврські та дипломні роботи.

Для студентів медичного університету, які вивчають ботаніку і фармакогнозію, ботанічний сад – це чудова база для практики.

Ботанічний сад не лише надає освітні та виховні послуги школярам і студентам, але й бере активну участь в програмах соціального захисту населення. Для цього з Шевченківським районним центром зайнятості в м. Запоріжжя продовжено дію угоди «Про спільну діяльність в організації оплачувальних громадських робіт по догляду за рослинами в заповідній зоні».

Одним з провідних напрямків роботи нашого закладу є робота з рідкісними та зникаючими рослинами Постійно ведеться робота зі створення і поповнення колекцій та резервного фонду таких рослин. Відбувається створення банку насіння рідкісних і зникаючих видів аборигенної флори. Особливе значення надається їх поверненню в місця природного мешкання шляхом створення штучних популяцій в природі. Ведеться робота по обміну репродуктивним рослинним матеріалом з різних природно-кліматичних зон.

Всі наукові дослідження в Запорізькому міському дитячому ботанічному саду проводяться в наступних відділах:

-відділ закритого ґрунту;

-дендрологічний відділ.

Працівники закладу окрім практично-дослідних робіт займаються науковою роботою. За останній час співробітниками ботанічного саду написано та опубліковано в наукових збірниках багато статей, дослідницьких робіт і тез. Результатом стало публікація робіт Єрьоміної Т.І.: «Рослинне царство землі» в збірнику матеріалів сесії ради ботанічних садів України «Роль ботанічних садів та дендропарків в науково-просвітницькій діяльності та інтродукції рослин», «Біологічне різноманіття. Інтродукція рослин», «Роль Запорізького міського дитячого ботанічного саду в оптимізації довкілля промислового міста», «Збереження біорізноманіття рідкісних та зникаючих рослин Крима» опубліковані в Запорізькому медичному журналі. Співробітники постійно приймають активну участь у наукових конференціях та заходах різного рівня.

Запорізький міський дитячий ботанічний сад постійно проводить благодійні екскурсії. 

Сьогодні Заклад позашкільної освіти «Дитячий парк «Запорізький міський ботанічний сад» - це екзотичний зелений острівець в урбанізованому міському середовищі, з багатим минулим і великим майбутнім. Вічнозелений Запорізький ботанічний сад може порадувати своєю красою відвідувачів у будь яку пору року та надати змогу відчути себе частиною природи. Це місце відпочинку жителів міста і чисельних його гостей. Про їх враження свідчать чисельні записи у книзі відгуків, де залишилися автографи вчених, працівників державних установ, вчителів та учнів, робітників.

 

 


Заклади позашкільної освіти,під час дії воєнного стану

на підконтрольній Україні території, крім освітньої, виховної функції, виконують важливу соціальну функцію, забезпечуючи психологічну підтримку та змістовне дозвілля для учнів, із числа внутрішньо переміщених осіб.

У новому 2023-2024 навчальному році освітню діяльність в закладах позашкільної освіти рекомендується форма організації освітнього процесу  дистанційна - в залежності від безпекової ситуації .

Для розв’язання проблем організації безпечного і якісного освітнього процесу в новому навчальному році, забезпеченно право учасників освітнього процесу на позашкільну освіту. Наш заклад співпрацює з іншими закладами освіти. Заняття гуртків організовано по закладах освіти: ЗГ №42, ЗГ №60,  ЗГ№12, ЗЗШ №38, ЗГ №98, ЗГ №1, ЗАФК ім. Івченка з використанням дистанційних технологій навчання.

Взаємодія суспільства з природою - найголовніша умова існування людства. Екологічна освіта і виховання учнів та підлітків на сучасному етапі - невід'ємна частина всієї системи освіти, особливо в умовах воєнного стану – створення екологічно безпечних умов для розвитку дитини.

 

Екологічна освіта передбачає розвиток громадянських умінь і навичок, здатності реалізовувати і захищати свої права, орієнтації в соціальних відносинах, оцінки суспільних явищ і процесів, установлювати зв’язки між подіями і явищами природи, формулювати, висловлювати та доводити свою громадську позицію та патріотичну свідомість.

З перших днів війни, незважаючи на всі труднощі та небезпеку ситуації, працівники ботанічного саду намагаються зробити все необхідне для того, щоб забезпечити безперебійну роботу закладу щодо збереження колекційного рослинного фонду.

У ботанічному саду були організовані Фітохостел та Зоохостел, де знайшли затишний притулок тварини та рослини яких господарі, змушені були залишити тимчасово або назавжди, тимчасовий прихисток знаходять вимушено-переміщени особи.

 

Наші педагоги проводять для дітей онлайн-заняття, екскурсії, які благотворно впливають на психіку та допомагають відволіктися від тривожних думок, розвивають творчі та пізнавальні здібності.

 

 


  

 

  

Міжнародна рада ботанічних садів з охорони рослин разом заради майбутнього!

 

Участь у проєкті Botanic Gardens Conservation International стала справжнім відкриттям для Запорізького міського дитячого ботанічного саду. Завдяки підтримці наших іноземних колег ми здійснили деякі значущі для нас екологічні проєкти.

Фахівці ботанічного саду не лише зберегли колекцію рідкісних рослин в суворих умовах сьогодення, а й реалізували деякі інші ініціативи, стали активними учасниками волонтерського руху у підтримці тих, хто опинився у важких умовах.

Співпраця з BGCI надихає нас працювати над новими, цікавими ідеями. 

Разом ми переможемо!


 

https://www.facebook.com/zpbotsad/videos/425273069797234