» Ботанічний сад сьогодні

Позашкільний навчальний заклад "Дитячий парк "Запорізький міський ботанічний сад"" Запорізької міської ради Запорізької області (далі ПНЗ "ДП "ЗМБС"") – профільний позашкільний навчально-виховний заклад.

 

Структура та органи управління закладом

Органом управління ПНЗ «ДП«ЗМБС»» є департамент освіти і науки Запорізької міської ради відповідно до повноважень, визначених Положенням про департамент освіти і науки Запорізької міської ради. 

Безпосереднє керівництво закладом здійснюється його директором.

 

Мета діяльності ПНЗ "ДП "ЗМБС"": забезпечення реалізації права громадян на здобуття позашкільної освіти, забезпечення компетентного навчання та виховання учнівської молоді, формування екологічно грамотного суспільства, забезпечення профорієнтаційної спрямованості навчально-виховного процесу.


 

Спрямованість діяльності ПНЗ "ДП "ЗМБС"": формування та розвиток екологічної культури дітей та учнівської молоді, формування та розвиток інтелектуальних і творчих здібностей вихованців, виховання життєво-компетентної, творчої особистості, здатної успішно самореалізуватися в соціумі як Громадянин, Сім’янин, Професіонал, носій Культури.

 

Однією з особистостей отримання позашкільної освіти у ПНЗ "ДП "ЗМБС"" є її спрямованість на вирішення однієї з головних в системі профільного навчання і до профільної підготовки проблем соціальної інтеграції та професійного самовизначення учнів.

Навчання в гуртках, клубах, студіях та творчих об’єднаннях ПНЗ "ДП "ЗМБС"" створює умови для прояву ініціативи, самостійності лідерських якостей, вміння працювати в колективі й враховувати інтерес ровесників, розкривати свої потенціальні здібності і реалізувати їх. Це сприятиме кращій підготовці учнів до реального життя в суспільстві та досягти поставленої мети.

Відповідно до статті 16 Закону України "Про позашкільну освіту"навчально-виховний процес та програмне забезпечення у Запорізькому міському дитячому ботанічному саду здійснюється за типовими та адаптованими навчальними програмами.

Навчальна програма з позашкільної освіти – це нормативний документ, що визначає мету, завдання, зміст, обсяг, порядок, способи організації навчально-виховної діяльності та вимоги до її результатів.

За типовими навчальними програми з позашкільної освіти затвердженими наказами Міністерства освіти і науки України та вказаними в переліку типових програм з позашкільної освіти Інституту інноваційних технологій і змісту освіти, у 2017-2018 н.р. працюватимуть 22 гуртка та творчих об’єднань закладу, що становить 81 %. 4 гуртки, клуби, творчі об’єднання працюватимуть за затвердженими адаптованими навчальними програмами, відповідно 19% .

 

Напрями діяльностіПНЗ "ДП "ЗМБС"" у 2017-2018 н.р.:

У 2017-2018 навчальному році ПНЗ "ДП "ЗМБС"" працюватиме за трьома напрямами позашкільної освіти: еколого-натуралістичний, художньо-естетичний та соціально-реабілітаційний.

 


 Правила прийому вихованців:

    Наповнюваність гуртків встановлюється директором ПНЗ «ДП«ЗМБС»» залежно від навчальних планів, програм та можливостей організації навчально-виховного процесу, рівня майстерності вихованців  і становить, як правило, 10-15 дітей.

    Прийом до гуртків ПНЗ «ДП«ЗМБС»» може здійснюватися протягом навчального року (в міру закінчення комплектування гуртків) за бажанням вихованців і за згодою батьків або осіб, які їх замінюють, на безконкурсній основі.

Прийом вихованців до ПНЗ «ДП«ЗМБС»» здійснюється на підставі заяви батьків або осіб, які їх замінюють.

    До ПНЗ «ДП«ЗМБС»» зараховуються вихованці, як правило, віком від 5 до 21 років.


Фактична кількість вихованців закладу на 2017-2018 навчальний рік становить 810 учнів (22 гуртка)

 

Мова освітнього процесу - українська, російська.


 

Рівні навчання в гуртках та творчих об’єднаннях ПНЗ "ДП "ЗМБС""


Гуртки та творчі об’єднання закладу всіх напрямів навчання класифікуються за трьома рівнями навчання: початковий, основний та вищий.

 Початковий рівень - гуртки та творчі об'єднання загальнорозвиваючого спрямування, що сприяють виявленню здібностей, обдарувань вихованців або розвитку їх інтересу до творчої діяльності.

 Основний рівень - гуртки та творчі об'єднання, які розвивають стійкі інтереси вихованців дають їм знання, практичні уміння і навички, задовольняють потреби у професійній орієнтації.

 Вищий рівень - гуртки та творчі об'єднання за інтересами для здібних і обдарованих вихованців. 
Гуртки та творчі об’єднання працюють за принципом наступності від одного рівня до іншого, а також гуртки діють як самостійні структури певного рівня.
Всі гуртки та творчі об’єднання у ПНЗ "ДП "ЗМБС"" класифікуються відповідно напрямів діяльності та рівнів навчання.
 
Сучасний ботанічний сад


Запорізький міський дитячій ботанічний сад єдиний в Україні і в СНД. Він є державною, бюджетною, неприбутковою позашкільною установою, що підпорядковується Міському управлінню освіти і науки Запорізької міської ради. З 1971 року ботанічний сад оголошений парком-пам’яткою садово-паркового мистецтва і входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання світової системи природних ресурсів. В 1992 році Запорізький міський дитячій ботанічний сад вступив до асоціації ботанічних садів України.

В плані екологічної та природоохоронної роботи, збереження, поповнення колекції рослин Запорізький ботанічний сад співпрацює з усіма 37 ботанічними садами і дендропарками України, це і національний ботанічний сад НАН України ім. Гришка, Донецький ботанічний сад, Криворізький ботанічний сад, Львівський лісотехнічний ботанічний сад, Полтавський ботанічний сад, дендропарк «Софіївка», дендропарк «Тростянець», Карадазький природний заповідник м. Феодосії та інші.

Ще з 1963 року Запорізький міський дитячій ботанічний сад почав співпрацювати з вченими Нікитського ботанічного саду. Частина дослідів, які проводилися на території Запорізького саду були за завданням вчених науково-дослідних установ і ботанічних садів інших міст.

Так за завданням, зав. Відділом троянд Нікитського ботанічного сада, В.М.Клименко вивчалися сорти троянд, способи їх вегетативного розмноження. Вчений із степового відділу Нікитського ботанічного саду, Ярошенко Б.О. дав теми по вивченню стимуляторів росту при живцюванні бузку, чубушника та інш.

Активна робота ведеться також з ботанічними садами близького та далекого зарубіжжя. Ботанічні сади країн Прибалтики : ботанічний сад Естонії м. Талін, ботанічний сад Латвії м. Рига, ботанічний сад Литви м. Каунас. Ботанічні сади Росії : ботанічний сад Петрозаводського державного університету, Полярно – альпійський ботанічний сад м. Мурманськ, ботанічний сад ім. Вавілова, ботанічний сад ім. Комарова м. Санкт – Петербург, ботанічний сад ім. Цицина м. Москва, Південно – сибірський ботанічний сад м. Барнаул, насіннєва лабораторія БІН, РАН м. Санкт – Петербург та інші. Ботанічні сади Казахстану, Центральний ботанічний сад Грузії, Іспанії (м. Барселона), Італії, Англії, Австралії. Налагоджені контакти з Міжнародною асоціацією ботанічних садів.

Вже 10 років Запорізький міський дитячий ботанічний сад очолює Тамара Іванівна Єрьоміна – людина доброзичлива, чуйна, цілеспрямована і наполеглива, вона обожнює дітей і радо допомагає тим хто потребує допомоги. Тамара Іванівна вступає до благодійного дитячого фонду «Дітям Запоріжжя», є лауреатом районного конкурсу «Людина року – 2007» в номінації «За розвиток культури та створення духовних цінностей», відмінником освіти України, заслуженим працівником освіти України, занесена на району Дошку Пошани за вагомий внесок у соціально-економічний та культурний розвиток району, має нагороду за активну благодійницьку роботу в вирішенні екологічних, гуманітарних питань запорізького обласного громадського об’єднання «Союз Чорнобиль» серед дітей постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, приймала участь у VI та VII обласному конкурсі «Господиня свого краю». І, мабуть, немає в світі людини більш закоханої в свою справу, людини, яка займає весь свій час вирішенням проблем ботанічного саду і всі свої сили віддає щоб зробити його квітучим, особливим і відомим на весь світ.

За роки керівництва Тамари Іванівни відбулися вагомі зміни. Запорізький міський дитячий ботанічний сад став переможцем за підсумками 2005 року в районному етапі Всеукраїнського конкурсу «Кращий роботодавець року», лауреатом міського етапу Всеукраїнського конкурсу на звання «Кращий роботодавець 2006 року – для інвалідів». Заклад почав активно співпрацювати з засобами масової інформації: Запорізькою незалежною телерадіокомпанією «ТВ- 5», закритим акціонерним товариством ТРК «Алекс», державною телекомпанією «Запоріжжя»; газетами : «Наш город», «Верже», «Суббота», «Горожанин», щотижневою газетою «Миг», «Запорізька правда», «Запорізька Січ», «Индустриальное Запорожье», «Комсомольская правда», «Наше время», Запорізьким обласним щотижневиком «Мрія», інформаційно-аналітичним щотижневиком «Улица Заречная», «Остров Свободы», щотижневою газетою «Іскра» та «Горожанинъ»; радіокомпаніями : «Ностальжи», «Великий луг». Завдяки цьому мешканці міста отримали можливість, слухаючи радіо або дивлячись телевізор, дізнаватися про події, що відбуваються в дитячому ботанічному саду. Таким чином, заклад став настільки відомим, що навіть зупинка транспорту «Чарівна» була перейменована на «Ботанічний сад».

Т.І. Єрьоміна постійно дбає про зміцнення матеріальної бази ботанічного саду та його фінансово-економічне забезпечення. Завдяки її професійному керівництву заклад завжди отримував кошти на все необхідне. За останні роки відбулася майже повна реконструкція ботанічного саду: капітальний ремонт опалення і водопостачання тепличного комплексу, ремонт теплиць, були оновленні асфальтні доріжки, проведено ремонт навчальних класів та адміністративного комплексу, відкрито дві нові теплиці «Розарій» і «Лимонарій».

У вересні 2003 р. колектив Запорізького міського дитячого ботанічного саду, на чолі з Єрьоміною Т.І., виступив організатором Чергової Сесії Ради ботанічних садів України (Міжнародної наукової конференції) на тему «Роль ботанічних садів та дендропарків в науково-просвітницькій діяльності та інтродукції рослин». На Сесії Ради було відмічено надзвичайно великий вклад Запорізького міського дитячого ботанічного саду в розвиток просвітницької ботаніко-екологічної діяльності. Досвід Запорізького ботанічного саду настільки вразив представників інших ботанічних садів та дендропарків України, що його було рекомендовано використовувати при створенні подібних закладів у інших регіонах нашої держави. Вперше в історії ботанічного саду в 2003 р. під керівництвом Тамари Іванівни було видано «Каталог рослин Запорізького міського дитячого ботанічного саду».

Продовжуючи добру традицію у травні 2008 року Запорізький міський дитячий ботанічний сад організував Міжнародну наукову конференцію «Рослини в оптимізації довкілля», присвячену 50-ти річчю закладу. На конференції були присутні науковці не тільки з ботанічних закладів України, але й з Росії, Голландії, Ізраїлю, Казахстану, Білорусії. Участь прийняли більше 100 осіб з різноманітних організацій, а також представники місцевого самоврядування, Міністерства освіти і науки України, голова Запорізької міської ради Євген Григорович Карташов, заступник голови Запорізької обласної держадміністрації Микола Олександрович Фролов, секретар Запорізької міської ради Юрій Володимирович Каптюх, голова Шевченківської районної адміністрації Ігор Олексійович Бірюков, ректор Запорізького державного медичного університету Юрій Михайлович Колесник, заступник начальника державного управління навколишнього середовища в Запорізькій області Федір Іванович Ліхасенко, начальник управління з питань екології Запорізької міської ради Ігор Леонідович Бройде. Роботи конференції були опубліковані та видані у науково-практичному збірнику «Запорізький медичний журнал». Також був виданий оновлений «Каталог рослин Запорізького міського дитячого ботанічного саду», який є підсумком 50- річної інтродукційної роботи співробітників закладу. В каталозі подано список рослин, які вирощуються в колекціях ботанічного саду. Він містить 2594 назви таксонів: видів, різновидів, форм і сортів із зазначенням структурних підрозділів, в яких вони знаходяться.

В день відкриття Міжнародної наукової конференції Запорізький міський ботанічний сад разом із Запорізькою незалежною телерадіокомпанією «ТВ-5», під патронажем Запорізької міської ради, в особі мера міста Євгена Григоровича Карташова, організував та провів телемарафон «Все краще дітям». Метою якого було привернути увагу суспільних організацій, політичних діячів, діячів культури та мистецтва, керівників великих та середніх промислових та фінансових організацій і усіх мешканців Запоріжжя до проблем екології міста, проблем Запорізького ботанічного саду, як дитячого позашкільного закладу. Телемарафон своїми виступами прикрасили дитячі колективи Будинку культури «Хортицький»: учасники циркової студії «Манул», театру «Карамелька», учасники колективу «Овація», «Шанс», ансамбль естрадного танцю «Диссет», модельне агентство «Еліт центр», колектив естрадно спортивного танцю «Тонус», учасники зразкового хореографічного ансамблю «Весняночка», вокально-хореографічна студія «Ритм», колектив естрадно спортивного танцю «Експресія»; Комунарського центру молоді та школярів: народний театр танцю «Юнона», хореографічний колектив Модерн данс «Стиль»; представники центру творчості дітей та юнацтва Жовтневого району. Під час телемарафону, завдяки допомозі почесних гостей, таких як президент Запорізького обласного союзу промисловців і підприємців «Потенціал» Петро Михайлович Ванат, генеральний директор ВАТ «Укрграфіт» Сергій Володимирович Кутузов, депутат міської ради Дуняміл Мамедіяєвич Саатов, начальник КСП «Запоріжзеленхоз» ЗОС Федір Іванович Книрік, президент Запорізької торгівельно-промислової палати Володимир Іванович Шамілов, депутат міської ради Володимир Борисович Яковлєв, начальник «Запоріжжя стандарт метрологія» Володимир Петрович Березовський, голова правління ВАТ «Запоріжгаз» Богдан Степанович Попюк, директор домобудівного комбінату Володимир Миколайович Рудь, директор ремонтно-будівного кооперативу «Связь» Олександр Володимирович Міцкевич, депутат міської ради Ярослав Михайлович Сухий, ректор класичного приватного університету Віктор Миколайович Огаренко, генеральний директор ВАТ гіпермаркет «Технополіс-1» Дмитро Іванович Русинов, голова ТОВ «ринок Анголенко» Володимир Олексійович Кругліков, директор торгівельно-промислового підприємства «АйС» Станіслав Єгорович П’ятерик, засновник фонду «Патріот Запоріжжя» Геннадій Федорович Бурка для збереження та примноження колекційного фонду рослин було зібрано кошти на придбання поливочної машини. Така машина значно полегшить роботу юннатів, які у спекотні дні допомагають рятувати рослини дендропарку.

Давно вже підтримує Запорізький міський дитячий ботанічний сад Євген Григорович Карташов. Його допомога завжди доречна і вагома, завдяки їй наш заклад став таким яскравим і привабливим. Виступаючи на відкриті Міжнародної наукової конференції Євген Григорович поставив дитячий ботанічний сад на один рівень з такими символами Запоріжжя як о.Хортиця, ДніпроГЕС, центральний проспект та відомі на весь світ промислові гіганти «Запоріжсталь», «Мотор Січ» та інші. А під час благодійного телемарафону «Все краще дітям» голова Запорізької міської ради зробив найбільший подарунок для Запорізького міського дитячого ботанічного саду – один мільйон гривен. Євген Григорович завірив усіх присутніх, що бере Запорізький міський дитячий ботанічний сад під своє опікування і профінансує реконструкцію закладу, яка запланована з 2009 по 2020 рік.

Запорізькому міському дитячому ботанічному саду пощастило з місцезнаходженням. Він розміщений у чудовому районі, який називається Шевченківський, на честь видатного українського поета Тараса Григоровича Шевченка. З 25 грудня 2006 року Шевченківську районну адміністрацію Запорізької міської ради очолює Ігор Олексійович Бірюков. Як тільки він став головою Шевченківської райадміністрації відразу ж привернув увагу суспільства до ботанічного саду. Він дуже високо оцінив наш заклад і постійно надає необхідну допомогу. Ігор Олексійович заздалегідь дізнається про потреби ботанічного саду і при можливості дарує найбільш необхідні речі, так під час проведення телемарафону «Все краще дітям», він презентував ботанічному саду швейні машинки, які необхідні для нормальної роботи гуртка «Екологічна мода».

Вже 10 років Запорізький міський ботанічний сад підтримує дружні стосунки з Управлінням з питань екології Запорізької міської ради. Управління з питань екології завжди і всюди поруч з ботанічним садом, нам дуже пощастило мати таких друзів. Начальник управління Бройде Ігор Леонідович разом зі всім колективом соціально-екологічного відділу: начальником відділу Дубіль Наталією Вікторівною, головними спеціалістами: Пазиніч Тетяною Петрівною, Мурашовою Наталією Валеріївною, Прилуцькою Наталією Анатоліївною, а також головним спеціалістом фінансово-договірного відділу Швачко Оксаною Олександрівною розуміють, як важко в наш час, коли більшість людей зацікавленні тільки в своєму матеріальному збагачені і байдужі до проблем навколишнього середовища, вистояти таким закладам як Запорізький міський дитячий ботанічний сад. Ігор Леонідович сам професійний еколог, людина якій не байдужий стан Запорізького ботанічного саду, саме він є ініціатором матеріальної підтримки виховного процесу в нашому закладі. Управління екології виділяє кошти на проведення конференцій, придбання рослин, допомагає у проведені і приймає активну участь у щорічному святі «День довкілля». Під час якого юннати разом з колективами ботанічного саду і управлінням екології прибирають сміття на всіх прилеглих до саду територіях а також чистять русло річки Суха Московка і саджають нові рослини. Починаючи з 2007 року у святі «День довкілля» приймають участь всі депутати Запорізької міської ради. З того часу територію ботанічного саду прикрашають висаджені ними дерева, а також рослини що висадили Євген Григорович Карташов та Юрій Володимирович Каптюх. Але це маленька часточка справи всього людства, лише один день в цілому році. А так хочеться, щобвсі зрозуміли - саме від нас залежить майбутнє існування не тільки Запорізького міського дитячого ботанічного саду, о.Хортиця, а й усіх інших куточків живої природи, які змогли вистояти у змаганні з розвитком індустрії.

Велику турботу Запорізький ботанічний сад відчуває з боку заступника голови Запорізької обласної держадміністрації Фролова Миколи Олександровича. Він закохався в ботанічний сад ще коли був начальником Міського управління освіти Запорізької міської Ради. Наш заклад завжди може розраховувати на допомогу Миколи Олександровича, і коли у 1997 році взимку сталося лихо: місто залишилося на три дні без світла і газу він приїздив до ботанічного саду і допомагав колективу рятувати рослини. Колектив ботанічного саду досі з жахом пригадує ті дні. Вдень і вночі в теплицях було видно вогнища. Люди збирали мерзлі дрова і в металевих ящиках розводили багаття, вогнем можна було наробити ще більшого лиха, тому рослини зігрівали за допомогою диму. Димова завіса була така, що нічим було дихати, багатьом ставало погано, але люди все одно залишалися і продовжували боротьбу з холодом. І в той час, коли в Нікитському ботанічному саду загинули майже всі рослини окрім сукулентів, в Запорізькому дитячому ботанічному саду, завдяки самовідданості Миколи Олександровича Фролова і таких співробітників, як Осіпова Наталія Володимирівна, Нечитайло Вікторія Олексіївна, Коваль Валентина Вікторівна, Косякова Світлана Володимирівна, Шепель Сергій Миколайович, Нікулін Геннадій Миколайович та багато інших була врятована майже вся колекції саду з найменшими втратами.

Запорізький ботанічний сад витримав багато випробувань які показали справжніх його друзів – людей, які небайдужі до тих маленьких куточків природи, що збереглися у нашому місті. Одним з таких випробувань стала пригода, що відбулася 2 лютого 2006 року. День видався дуже холодним і хоч котли всіх оранжерей працювали справно, але раптом виникла загроза утратити рідкісні тропічні рослини. Із інспекції Шевченківського району втік 18-ти річний засуджений парубок. Він потрапив на територію ботанічного саду і ховаючись від переслідування скочив на дах однієї з теплиць, однак скло не витримало вагу хлопця і він провалився всередину. Намагаючись знайти вихід він почав у темряві бити скло і, як потім з’ясувалося, розбив близько 30м2 скляної поверхні теплиці. Але вибратися йому не вдалося, дільничні повернули правопорушника до інспектора і склали стосовно нього протокол за фактом лише дрібного хуліганства. А працівники ботанічного саду на чолі з директором Т.І. Єрьоміною всю ніч рятували теплолюбиві зразки оранжереї від наслідків цього «дрібного хуліганства». В ту ніч температура в теплицях знизилася до +10 коли норма становить +25. Тропічні рослини стояли прямо під

відкритим небом. Усі разом : водій Сергій Олександрович Вахромян, головний бухгалтер Дударєва Любов Петрівна і Тамара Іванівна рятували рослини як могли. Переносили їх подалі від холоду, укривали дах ковдрами, тентами, ганчірками і закінчили тільки під ранок. Тоді вже Тамара Іванівна дзвонила усім знайомим з проханням допомогти. Відразу ж на прохання відгукнулися незмінні друзі ботанічного саду : начальник Управління з питань екології Запорізької міської ради Ігор Леонідович Бройде, голова правління ВАТ «Мотор Січ» В’ячеслав Олександрович Богуслаєв і його заступник Березовський Михайло Наумович, начальник 23-го будівничого цеху ВАТ «Мотор Січ» Ігор Леонідович Строганов та головний інженер ВАТ «Мотор Січ» Микола Іванович Грицай, директор «Запоріжстеклофлюс» Микола Яковлевич Осипов, директори ТОВ «Співдружність» Володимир Степаненко і ВАТ «Бусел Січ» Олександр Вікторович Бойко, генеральний директор ВАТ «Укрграфіт» Сергій Володимирович Кутузов, начальник відділу охорони навколишнього середовища ВАТ «Укрграфіт» Андрій Вікторович Вагін, начальник лабораторії з охорони навколишнього середовища ВАТ «Запоріжкокс» Іван Микитович Івко та багато інших кому Запорізький дитячий ботанічний сад буде вдячний завжди.

Багато уваги і постійну підтримку ботанічний сад відчував від заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Панченко Олександра Вікторовича. Він добре знав усі проблеми ботанічного саду і турбувався про його матеріально-технічну базу. З його допомогою ботанічний сад відзначив своє 45 – річчя. Олександр Вікторович був ініціативною і талановитою людиною, він пишався тим, що живе у місті де є дитячий ботанічний сад. Нажаль він прожив недовгий період, але пам'ять про нього завжди буде зігрівати серця колективу Запорізького міського дитячого ботанічного саду.

В свій час значущу допомогу і підтримку нашому закладу надавав міський голова Олександр Поляк. Олександр Володимирович допоміг придбати дизельгенератор для автономного електропостачання, завжди допомагав ботанічному саду коштами, подарував юннатам чудовий і дуже потрібний подарунок – музичний центр, який, доречи, під час свого останнього візиту в Запоріжжя обіцяла подарувати саду Людмила Кучма, але обіцянку свою не виконала. Олександр Володимирович був чудовою, душевною людиною, високо професійним керівником небайдужим до проблем дитячих закладів таких, як запорізький ботанічний сад.

Вже тривалий час Запорізький міський дитячий ботанічний сад співпрацює зі школами Шевченківського району, Шевченківським центром зайнятості, ПК «Хортицький», Обласним шкільним дитячим психоневрологічним санаторієм. Все це сприяє розвитку і розширенню нашого закладу.

Тамара Іванівна активно підтримує впровадження інноваційних технологій з напрямків екологічного та естетичного розвитку вихованців та природоохоронній роботі. Вона прагне як найближче ознайомити людей з Запорізьким ботанічним садом – цим куточком природи, щоб виховати в них турботу про навколишнє середовище.

Підтримуючи дієві стосунки зі школами, Запорізький міський дитячий ботанічний сад успішно здійснює пропаганду екологічних знань, проведення екологічних та натуралістичних вечорів, свят, місячників охорони оточуючого середовища. Так, вже традиційним стало проведення екологічних акцій із залученням юннатів ЗМДБС та учнів шкіл м.Запоріжжя на День довкілля, День землі, свято Зустрічі птахів, гуртківці разом з педагогами приймають активну участь у обласних та міських природоохоронних акціях: «Зелений німб України», «Допоможемо птахам», «Нове життя малим річкам», «Мій рідний край - моя Земля», «До чистих джерел», «Посади дерево», «Зелений паросток майбутнього», «Юний дослідник». Ботанічний сад проводить організацію спільного екологічного виховання із ЗОШ №60. Проводиться активна співпраця і з учнями ЗОШ №12, №42, №43. Щорічно в ботанічному саду проходять природничу практику близько 1000 учнів цих шкіл. Пропаганда екологічного виховання та природоохоронної роботи ведеться і на екологічних стежках. До роботи залучаються не тільки юннати ЗМДБС, а й вихованці ПК «Хортицький» та школи естетичного виховання та моделінгу «Максимум».

Ботанічний сад надає допомогу школам в залученні дітей до суспільно-корисної праці по благоустрою і обладнанню території саду, шкільних навчально-дослідницьких ділянок, скверів і вулиць, дворів та дитячих майданчиків. Залучає учнів до охорони природи, надає допомогу в організації роботи «зелених патрулів» і разом зі школами проводить місячник лісу і саду, організовує конкурси, приймає участь в оглядах і сезонних виставках квітів.

На протязі всього року діти активно допомагають прибирати теплиці і територію саду, поливають клумби, садять і доглядають дерева і квіти, збирають насіння та інше.

Запорізькій міський дитячий ботанічний сад проводить семінарські заняття, практикуми, надає методичну допомогу вчителям біології, географії, організаторам позакласної та позашкільної роботи, вихователям продовженого дня по різним питанням організації дитячого дозвілля, використанню вільного часу школярів.

Запорізький міський дитячий ботанічний сад веде наукову роботу з міськими навчальними закладами: біологічним факультетом Запорізького національного університету, кафедрою фармакогнозії Запорізького державного медичного університету, медичним училищем, Запорізькою філією Ногайського державного агротехнічного технікуму, Запорізькою державною індустріальною академією,ліцеєм «Сервіс».

На базі закладу студенти збагачують свої знання про різноманітність світових природних ресурсів, переконуються, як впливає різне поєднання екологічних факторів на рослини. Студенти медичного університету та училища проходять фармакогностичну практику; студенти агротехнічного технікуму та ліцеїсти «Сервісу» - виробничу та переддипломну практику. Студенти кафедри садово-паркового господарства та генетики рослин національного університету виконують курсові, бакалаврські та дипломні роботи.

На протязі кількох років вчені Запорізького національного університету зі студентами проводять на території ботанічного саду дослідження по вивчанню морозостійкості декоративних кущів родин : Rosaceae (Spirea L., Cotoneaster Medik.), Caprifoliaceae (Lonicera L., Weigela Thund.), Berberidaceae (Berberis L., Mahonia Nutt.). Ці декоративні види представляють собою гарний матеріал для здійснення декоративно-художніх композицій в садах і парках міста.

Дружні і теплі стосунки пов’язують ботанічний сад і Запорізький державний медичний університет. Його ректор Юрій Михайлович Колесник завжди радо допомагає ботанічному саду. За його допомогою були проведені Міжнародні наукові конференції. Запорізький державний медичний університет, вперше в історії ботанічних садів, зробив відеозапис наукової конференції 2008 року, яка відбулася на його базі, і розіслав запис усім учасникам.

Для студентів медичного університету, які вивчають ботаніку і фармакогнозію, ботанічний сад – це чудова база для практики. Майбутні технологи парфумерно-косметичних засобів теж проходять практику в ботанічному саду. Надалі рослини саду планується використовувати для створення косметики і парфумерії на місцевому рівні.

Ботанічний сад не лише надає освітні та виховні послуги школярам і студентам, але й бере активну участь в програмах соціального захисту населення. Для цього з Шевченківським районним центром зайнятості в м. Запоріжжя продовжено дію угоди «Про спільну діяльність в організації оплачувальних громадських робіт по догляду за рослинами в заповідній зоні».

Одним з основних напрямків роботи нашого закладу є робота з рідкісними та зникаючими рослинами, проводиться робота по створенню і поповненню колекцій та резервного фонду таких рослин. Відбувається створення банку насіння рідкісних і зникаючих видів аборигенної флори. Особливе значення надається їх поверненню в місця природного мешкання шляхом створення штучних популяцій в природі.

Ведеться робота по обміну репродуктивним рослинним матеріалом з різних природно-кліматичних зон. Вивчаються біологічні особливості цих рослин у нових для них умовах, розробляються основи агротехніки їх вирощування і розмноження. Проходять теоретичні та практичні розробки у фітодизайні та ландшафтному проектуванні.

Всі наукові дослідження в Запорізькому міському дитячому ботанічному саду проводяться в наступних відділах:

відділ відкритого ґрунту;

відділ закритого ґрунту;

дендрологічний відділ;

відділ сукулентних рослин.

Він виступає осередком освіти та популяризації природоохоронних знань. Працівники закладу окрім практично-дослідних робіт займаються науковою роботою. За останній час співробітниками ботанічного саду написано та опубліковано в наукових збірниках багато робіт і тезисів. Результатом роботи Єрьоміної Т.І. стали такі статті: «Рослинне царство землі» надрукована в матеріалах сесії ради ботанічних садів України «Роль ботанічних садів та дендропарків в науково-просвітницькій діяльності та інтродукції рослин», «Роль Запорізького міського дитячого ботанічного саду в озеленені промислового міста» опубліковані в матеріалах Третьої Міжнародної наукової конференції (м. Санкт–Петербург) «Біологічне різноманіття. Інтродукція рослин», «Роль Запорізького міського дитячого ботанічного саду в оптимізації довкілля промислового міста», «Збереження біорізноманіття рідкісних та зникаючих рослин Крима» опубліковані в Запорізькому медичному журналі. Під авторством Шалімова І.В. в останній час вийшли такі статті : «Хвойні рослини в міських посадках Запоріжжя», яка була опублікована в матеріалах V міжнародної наукової конференції (м. Донецьк) «Промислова ботаніка: стан та перспективи розвитку», «Колекція вічнозелених листяних чагарників Запорізького міського дитячого ботанічного саду, що ростуть у відкритому ґрунті» опублікована у збірці матеріалів Міжнародної конференції присвяченій 20-річчю біологічного факультету ЗНУ «Сучасні проблеми біології, екології та хімії», «Колекція голонасінних рослин Запорізького міського дитячого ботанічного саду» публікувалася в матеріалах міжнародної наукової конференції присвяченої 210-річчю «Софіївки» «Старовинні парки і ботанічні сади – наукові центри збереження біорізноманіття та охорона історико-культурної спадщини», «Основні напрямки інтродукції рослин у відкритому грунті Запорізького міського дитячого ботанічного саду» надрукована в матеріалах сесії ради ботанічних садів України «Роль ботанічних садів та дендропарків в науково-просвітницькій діяльності та інтродукції рослин», «Якість насіння Chamaecyparis lavsoniana Parl. в умовах Запорізького міського дитячого ботанічного саду» опублікована в Запорізькому медичному журналі. Роботи Шалімової Т.А.: «Троянди в Запорізькому міському дитячому ботанічному саду» опублікована у збірці матеріалів Міжнародної конференції присвяченій 20-річчю біологічного факультету ЗНУ «Сучасні проблеми біології, екології та хімії», «Зимовитривалість троянд в умовах Запорізького міського дитячого ботанічного саду» опублікована в Запорізькому медичному журналі. В матеріалах міжвузівської студентської наукової конференції «Сучасні екологічні проблеми та молодь – ІІІ» 2006 року публікувалась стаття Осипової Н.В. «Вплив типу субстрату на укорінення черенків видів роду Bougainvillea (м. Запоріжжя)». Співробітники постійно приймають активну участь у наукових конференціях різного рівня.

Запорізький міський дитячий ботанічний сад постійно проводить благодійні екскурсії. Щорічно сюди приїздять вихованці Матвіївської загальноосвітньої школи-інтернату Вільнянського району Запорізької області, територіальних центрів соціального обслуговування Хортицького, Жовтневого, Орджонікідзовського, Заводського районів, гериотричного стаціонару міської служби соціальної допомоги, а також діти із вадами зору, сироти та діти з малозабезпечених родин Запорізької спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату №5 та Запорізької загальноосвітньої школи-інтернату №3. Постійними гостями Запорізького ботанічного саду стали пенсіонери та ветерани війни заводу ВАТ «Мотор Січ» та підприємства НПК «Іскра».

Сад – місце відпочинку жителів міста і чисельних його гостей. Щодня дитячій ботанічний сад відвідує багато людей. Про їх враження свідчать чисельні записи у книзі відгуків, де залишилися автографи вчених, працівників державних установ, вчителів та учнів, робітників. Багато листів зі словами подяки за теплоту, турботу і уважне ставлення до людей отримує колектив ботанічного саду.