» » Ліріодендрон тюльпановий (Liriodendron tulipifera)

Ліріодендрон тюльпановий (Liriodendron tulipifera)

    

Ліріодендрон тюльпановий (іноді Тюльпанове дерево, лат. Liriodendron tulipifera) — вид рослин роду Ліріодендрон, найближчий родич магнолії.

Назва

Родова назва означає «дерево-ліра». Так його назвали за оригінальну форму листків, яка притаманна тільки йому. А тюльпановим його називають за пахучі квіти жовтогарячого кольору, які зовнішнім виглядом нагадують тюльпани. Деревина ліріодендрону продається під назвою «жовтої тополі», хоча до роді Populus вона не має відношення.

Будова

Листяне дерево, що скидає листя на зиму. Квіти великі, до 6 см у діаметрі, поодинокі, зеленувато-жовтуваті. Восени на місці квіток дозрівають видовжені плоди коричневого кольору. Ліріодендрон доживає до 500 років.

Поширення та середовище існування

Тюльпанове дерево веде свій родовід із Північної Америки, де воно поширене від Індіани й Пенсильванії до Флориди й Арканзасу.

Ростуть ліріодендрони поодиноко та невеликими групами. Найбільші екземпляри можна зустріти лише в басейні річки Охіе. Висота таких дерев досягає 60 м, а діаметр стовбура — 3 м.

Найкращий час для огляду ліріодендрона — у червні, коли він увесь вкривається квітами.

В Україні

У Журавному Львівської області росте 300-літнє тюльпанове дерево. Також є у селі Варяж Львівської області. Цвіте, зокрема, в Ужгороді.

У прикарпатському Єзуполі, на території колишнього палацу Дідушицьких (тепер територія Обласного дитячого психоневрологічного санаторію), росте тюльпанове дерево, привезене з далеких країв і посаджене Войцехом Дідушицьким-батьком (ХІХ ст.)

Понад 120 років його вирощують у ботанічних садах Києва. У Ботанічному саду ім. М.Гришка розквітає на початку червня. Квітне і в Ботанічному саду ім. О.Фоміна. Зустрічається воно також і в деяких інших старих парках та дендраріях, зокрема, дендропарку НЛТУ, парку Олеському замку, Стрийському парку.

Тюльпанове дерево у Ворзелі (посаджене в 1914) — одне із найбільших в Україні. Його висота становить близько 30 м, а діаметр стовбура - понад 1 м.

В інших країнах

Уперше на територію Росії тюльпанове дерево завезли 1737 року.

Практичне використання

Широко використовується у декоративному озеленені.

Тюльпанове дерево швидко росте і дає не дуже тверду, але легку й міцну деревину, що придатна для виготовлення меблів.

скачать dle 10.2 КиноСвин
24-10-2018, 13:35
270 просмотров
  
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо зайти на сайт под своим именем.
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Ваше имя: *
Ваш e-mail: *
Текст комментария:
Код: Включите эту картинку для отображения кода безопасности
обновить, если не виден код
Введите код: